Przykładowy tekst - Jak wybrać pierwszą gitarę?

    Wielu początkujących gitarzystów wybierając swój pierwszy instrument sugeruje się ceną. Takie podejście jest zrozumiałe, jednak nie sprawdza się w praktyce. Nauka gry na gitarze, której cena jest absurdalnie niska, okazuje się często drogą przez mękę – takie instrumenty są zazwyczaj niewygodne, źle brzmią i nie stroją. Nie znaczy to oczywiście, że na pierwszą gitarę musisz wydać czterocyfrową kwotę – nie ma takiej potrzeby, wystarczy, że zastosujesz się do poniższych zasad.

Dotknij zanim kupisz

    Żyjemy w czasach, w których coraz częściej zakupy robi się przez internet. To wygodne i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, jednak w przypadku instrumentów nie jest najlepszym pomysłem. Nawet gitary sygnowane tą samą marką, pochodzące z tej samej serii i tego samego rocznika, mogą różnić się między sobą diametralnie. Zanim kupisz gitarę – weź ją do ręki i zagraj na niej przynajmniej kilka dźwięków. Kontakt z gitarą powinien sprawić ci przyjemność, powinien zachęcać do tego, żeby grać dalej. Nie musisz być dobrym gitarzystą żeby stwierdzić, czy obcowanie z instrumentem Cię cieszy. Jeśli gitara stawia opór, jeśli czujesz, że będziesz musiał zmuszać się do ćwiczeń – rozejrzyj się za innym instrumentem.

Sprawdź dokładność wykonania i regulacji

    Pierwszym elementem gitary, jaką należy sprawdzić „na oko” jest gryf. Podnieś instrument i spójrz na niego z perspektywy przetworników lub otworu rezonansowego. Każdy próg, który choć minimalnie wystaje ponad pozostałe, z miejsca eliminuje instrument, oznacza wadę, która z czasem będzie się pogłębiać i powodować problemy ze strojeniem. Wadę może również oznaczać widoczne skrzywienie gryfu, może ono jednak wynikać z tego, że gitara nie została wyregulowana. Przed zakupem poproś, aby sprzedawca to poprawił - w dobrym sklepie powinien zrobić to nieodpłatnie. Jeśli po naprężeniu pręta krzywizna zniknie – wszystko jest w porządku. Sprawdź, czy gitara stroi na całym gryfie. Lepiej użyć w tym celu stroika niż własnego ucha, dlatego, że po prostu jest dokładniejszy. Pusta struna e powinna powodować zapalenie się zielonej diody stroika podobnie jak ta sama struna przyciśnięta na 12 progu. W ten sam sposób sprawdź pozostałe struny. Problemy ze strojeniem również mogą wynikać zarówno z wady produkcyjnej jak i niewyregulowania instrumentu – poproś sprzedawcę o ustawienie oktawy po czym przeprowadź test jeszcze raz. Jeśli instrument go nie zda – poszukaj innej gitary.
    Bardzo ważne jest także sprawdzenie gitary „na ucho”. Nie jest to trudne, wystarczy porównać głośność strun wiolinowych i basowych. W dobrze wykonanych gitarach poziom głośności powinien być podobny, w gitarach kiepskiej jakości struny basowe są zazwyczaj znacznie głośniejsze. Jeśli więc basy przykrywają soprany – instrument jest niewiele warty. "Na ucho" sprawdzamy również gitary z pudłem rezonansowym. Im taka gitara została lepiej wykonana, tym jest głośniejsza.

Określ swoje potrzeby

    Zanim ruszysz na poszukiwania zastanów się, jaka gitara będzie Ci potrzebna i co zamierzasz na niej grać. Jeśli planujesz akompaniować śpiewającej grupie przyjaciół przy ognisku – potrzebna będzie Ci gitara akustyczna, ewentualnie klasyczna. Jeśli wybierasz się do szkoły muzycznej – kup taką, jakiej wymaga program. Z gitarami elektrycznymi jest nieco trudniej. Warto określić, jaki gatunek muzyczny chcesz grać. Jeśli ma to być ciężki metal – zastanów się nad gitarą z układem aktywnym, co wyraźnie wzmocni jej brzmienie. Możesz też postawić na jakiś nietypowy kształt, np. Flying lub Warlock – taki instrument na pewno poprawi Twój sceniczny image, przy czym wcale nie musi być droższy od standardowego. Jeśli chcesz grać bluesa, rocka, pop – najlepsza będzie gitara o neutralnym kształcie i brzmieniu, jak LesPaul czy Stratocaster.

    Po lekturze tego tekstu powinieneś wiedzieć, jaka gitara będzie najlepsza w Twoim przypadku, jak sprawdzić jej jakość i gdzie ją najlepiej kupić. Jesteś więc gotów na rozpoczęcie poszukiwań. Możesz śmiało ruszać na wyprawę po sklepach i wrócić jako szczęśliwy posiadacz pierwszej gitary.